Karjalan Heimo

Ulkona talvimaisemassa, lähikuvassa on teekattaus keltapohjaisen, venäläistyylisen ruusuhuivin päällä. Pienestä kultakoristeisesta kannusta käsi kaataa juuri teetä pieneen kauniiseen kuppiin, isokokoinen maatuskanukke on osana kattausta. Maatuskalla on oranssinsävyinen alavartalo (mekko) ja sinisävyinen pää (huivi). Teekupin vieressä on teevadilla kolme piparia, maatuskanuken vieressä on valkoinen eläimen kallo.

Näyttely: Vienalaistaiteilija puhuu Lönnrotille

Kirjoittanut: Heli Halme
Julkaistu: 23.1.2026

Pääkuva: Pysäytyskuva Čikko Pajarin videoteoksesta Elias was (not) here. Kuva: Kalle Kuisma

Länsi-Uudenmaan taiteilijaseuran Galleria Lutsissa Lohjalla on esillä tammikuun 2026 ajan taidemaalari ja FM Čikko Pajarin näyttely Maisema muisti ja ihminen – Maisema, muisso, ristikanšat. Teoksissa vienalaistaiteilija puhuu Lönnrotille – vienankarjalaksi.

Taiteilija Čikko Pajari kertoo, että Lohjalla esillä olevan teokset liittyvät Elias Lönnrotin elämäntyöhön sekä hänen kahteen asuinpaikkaansa – lapsuudenkotiin Paikkarin torppaan ja vanhuudenkotiin Lammintaloon.

Näyttelyn teokset syntyivät, kun taiteilija katseli näitä paikkoja karjalaisesta näkökulmasta. Kulttuuriperintöjen vaalijana Pajari teki huomion, että Lammintalon piharakennukset tarvitsisivat kiireellisiä kunnostustoimenpiteitä.

Näyttelyn keskeiseksi teemaksi nousee vienankarjalaisen ja suomalaisen kulttuurin vuorovaikutus. Teema on taiteilijalle läheinen, sillä Pajarin sukujuuria löytyy Vienan Karjalasta. Suomen Etelä-Karjalasta kotoisin oleva taiteilija vaikuttaa Sammatissa, Elias Lönnrotin kotipitäjässä.

Näyttely muodostaa kokonaisuuden, jonka osia ovat maalaukset ja piirustukset, sarafaanin ympärille toteutettu installaatio Identiteettihirven hiihdäntä sekä videoteos Elias was (not) here.

Maalaukset edustavat melko perinteistä tyyliä. Ne tekee kiinnostaviksi Lönnrotiin liittyvien perinnemaisemien ja lapsiperheen arjen sekä vuodenaikojen valojen ja varjojen vuorovaikutus. Luonto tulee lähelle: talvi tuntuu viileänä iholla katsoessa Pajarin akvarellien värimaailmaa.

Maalausten ripustus on kiinnostavan installaatiomainen, sillä ne on kiinnitetty luonnosta löytyneisiin keppeihin seinälle. Näin maiseman elementit pääsevät osaksi näyttelyä. Ehkä ripustus olisi voinut olla vieläkin vaikuttavampi, jos luonnonelementtejä olisi käytetty laajemmin – jos vaikka ripustukseen olisi tuotu kokonaisia puunoksia.

Vienalainen viesti kansanrunojen kerääjälle

Elias was (not) here -videoteos on näyttelyn kenties vaikuttavin ja avoimia kysymyksiä herättävin osa. Teoksessa genret sekoittuvat: se yhdistää keskenään dokumenttielokuvaa, taide-elokuvaa ja perhealbumia. Pajarin läheinen luontosuhde näkyy kuvavalinnoissa.

Teoksessa karjalaisessa kansanpuvussa esiintyvä Sisko puhuu vienankarjalaa ja teos on tekstitetty suomeksi. Vienankarjalaisen käsikirjoituksen kielentarkastuksen on tehnyt Olga Karlova. Videon kuvasi ja leikkasi mediatuottaja Kalle Kuisma.

Pajari vierailee eri vuodenaikoina Lönnrotin kodin ovella koputtelemassa, mutta Elias ei ole kotona muuten kuin menneisyyden hahmona. Toisinaan taiteilijan lapset ovat vierailulla mukana ja toisinaan taiteilija on yksin. Vierailuista tulee rituaali; vuodenajat ja tilanteet sekoittuvat keskenään. Välillä Pajari luo ikään kuin oven taakse pienen alttarin, juoden teetä Lönnrotin muistolle.

Itsellä katsojana herää näkemys, että vienankarjalaisjuurisella naisella on jäänyt kansanrunojen kerääjälle jotain tärkeää kerrottavaa, jonka hän haluaa Lönnrotin kuulevan. Onko se karjalaisten unohdettu oma ääni, vai tuleeko karjalainen nainen kiittämään kansanrunouden kerääjää? Pajari jättää vastuun tulkinnoista katselijalle.

Identiteettihirven hiihdäntä -installaatio on syntynyt Pajarin laatiman värikkään vienalaisen sarafaanin ympärille. Samaa asua taiteilija käyttää välillä myös arjessaan. Asu on laitettu hiihtämään, vieressä lautanauhoilla sidotut vanhannäköiset Suomen kansan vanhat runot -kirjasarjan osat sekä maatuska-nukke. Nämä elementit ilmentävät taiteilijan mukaan niitä taakkoja ja sidoksia, joita vienankarjalaisuuteen liittyy.

Elias was (not) here -videoteos on nähtävissä Vimeossa:
https://vimeo.com/1145889055
Salasana: vienalaiset

Videota voi vapaasti käyttää karjalan kielen ja kulttuurin opiskelun tukena.

Čikko Pajari: Maisema muisti ja ihminen – Maisema, muisso, ristikanšat
31.1.2026 saakka, Galleria Luts,
Laurinkatu 48, Lohja
Avoinna ti–pe klo 13.30–18, la 10–14

Elias Lönnrotin säätiö on myöntänyt Pajarin taidehankkeelle apurahan.

_______________________________________

Čikko Pajarin taiteesta voit lukea myös 20.3.2026 ilmestyvästä Karjalan Heimon tuplanumerosta 1–2/2026.

Karjalan Heimon irtonumeroita voit hankkia Karjalan Sivistysseuran verkkokaupasta.

Karjalan Heimon digitaaliset näköislehdet ovat saatavilla Lehtiluukku.fi-palvelussa.

Karjalan Heimo on Karjalan Sivistysseuran jäsenlehti. Voit hakea jäseneksi tai tilata lehden ilman jäsenyyttä: Karjalansivistysseura.fi/yhdistys/liity-jaseneksi/

Lähetä palautteesi tästä artikkelista: paatoimittaja@karjalanheimo.fi

 

Lue nämäkin:

Mikä on Uutisčuppu?

Uutisčuppu – Uudisčuppu on Karjalan Sivistysseuran uusi ajankohtaiskanava. Julkaisemme tällä sivustolla kiinnostavia uutisia ja tietoa tulevista tapahtumista.

Tilaa uutisviesti

Tilaa sähköpostiisi ilmoitukset uusista artikkeleista.